AHDP02-24-29SR-BRA
Mfr.Part #
AHDP02-24-29SR-BRA
Description
29 POSITION PANEL MOUNT RECEPTAC
Stock
40
In Stock :
40
Type :
For Female Sockets
Features :
Backshell
Includes :
Subcategory :
Circular Connectors
Mating Cycles :
100 Cycle
Tradename :
DuraMate
Mating Style :
Bayonet
Wire Gauge :
22 AWG to 10 AWG
Shell Style :
Receptacle
Contacts Not Included
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Contact Size :
Current Rating :
7.5 A, 13 A, 25 A
Contact Gender :
Socket (Female)
Mounting Angle :
Straight
RoHS :
Details
Shell Size - Insert :
24-29
Product Category :
Standard Circular Connector
Number of Positions :
29
Box
Amphenol
IP Rating :
IP69X
Series :
DuraMate? PanelMate? AHDP
Product Type :
Standard Circular Connector
Primary Material :
Plastic
Voltage Rating :
250 V
Receptacle Housing
Amphenol Sine Systems AHDP02-24-29SR-BRA
Receptacle Housing Thermoplastic Panel Mount 29 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP02-24-29SR-BRA Overview
AHDP02-24-29SR-BRA Features
DuraMate? PanelMate? AHDP series
AHDP02-24-29SR-BRA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP02-24-29SR-BRA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT