AHDP02-24-27SR-SRA
Mfr.Part #
AHDP02-24-27SR-SRA
Description
27 POSITIONS, SEALED PANEL MOUNT
Stock
23
In Stock :
23
Circular Connector Housings
Amphenol
IP Rating :
IP67, IP69K
RoHS :
Details
Product Category :
Standard Circular Connector
Includes :
Wire Gauge :
20 AWG to 14 AWG, 14 AWG to 10 AWG
Contact Gender :
Socket (Female)
Shell Size - Insert :
24-27
Length :
41.8 mm
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Number of Positions :
27
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Angle :
Straight
Keyed
Brand :
Product Status :
Active
Color :
Flange
Current Rating :
+/- 13 A, +/- 25 A
Product Type :
Standard Circular Connector
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Gender :
FEMALE
Type :
For Female Sockets
Series :
DuraMate? PanelMate? AHDP
Shell Style :
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Voltage Rating :
250 V
Black
Mating Cycles :
100 Cycle
Base Product Number :
AHDP02
Mating Style :
Bayonet
Shell Size :
24
Diameter :
40.1 mm
Thermoplastic
Amphenol Sine Systems AHDP02-24-27SR-SRA
Receptacle Housing Thermoplastic Panel Mount 27 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP02-24-27SR-SRA Overview
AHDP02-24-27SR-SRA Features
DuraMate? PanelMate? AHDP series
AHDP02-24-27SR-SRA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP02-24-27SR-SRA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT