AHDP02-24-21SN-SRA
Mfr.Part #
AHDP02-24-21SN-SRA
Description
21 POSITIONS, SEALED PANEL MOUNT
Stock
25
In Stock :
25
IP Rating :
IP67, IP69K
Thermoplastic
Base Product Number :
AHDP02
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
21
Contact Gender :
Socket (Female)
Shell Size - Insert :
24-21
Diameter :
40.1 mm
Flange
Amphenol Sine Systems AHDP02-24-21SN-SRA
Receptacle Housing Thermoplastic Panel Mount 21 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP02-24-21SN-SRA Overview
AHDP02-24-21SN-SRA Features
DuraMate? PanelMate? AHDP series
AHDP02-24-21SN-SRA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP02-24-21SN-SRA Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT