AHDP02-24-21PR-SRA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AHDP02-24-21PR-SRA
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
21 POSITIONS, SEALED PANEL MOUNT
Stock
49
In Stock :
49
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Thermoplastic
Mating Cycles :
100 Cycle
Housing Color :
Black
RoHS :
Details
Shell Finish :
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
21
Material Flammability Rating :
Shell Material :
Thermoplastic
Color :
Black
Shell Size :
24
Product Type :
Standard Circular Connector
Shell Size - Insert :
24-21
Ingress Protection :
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Angle :
Straight
Features :
Connector Type :
Receptacle Housing
Subcategory :
Circular Connectors
Base Product Number :
AHDP02
Mounting Style :
Panel
Note :
Contacts Not Included
Length :
41.8 mm
Fastening Type :
Bayonet Lock
Diameter :
40.1 mm
IP Rating :
IP67, IP69K
Amphenol
Contact Size :
Shell Size, MIL :
Voltage Rating :
250 V
Shielding :
Unshielded
Housing Gender :
FEMALE
Brand :
Orientation :
Keyed
Termination Style :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
Current Rating :
+/- 13 A, +/- 25 A
Accessory Type :
Contact Gender :
Pin (Male)
Shell Style :
Receptacle
Product :
Receptacles
Series :
DuraMate? PanelMate? AHDP
Product Status :
Active
Package :
Box
Mounting Type :
Panel Mount
Includes :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Wire Gauge :
20 AWG to 14 AWG, 14 AWG to 10 AWG
Contact Type :
Crimp
Mating Style :
Bayonet
Product Category :
Standard Circular Connector
Amphenol Sine Systems AHDP02-24-21PR-SRA
Receptacle Housing Thermoplastic Panel Mount 21 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP02-24-21PR-SRA Overview
AHDP02-24-21PR-SRA Features
DuraMate? PanelMate? AHDP series
AHDP02-24-21PR-SRA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP02-24-21PR-SRA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT