AHDP02-24-19SR-BRA
Mfr.Part #
AHDP02-24-19SR-BRA
Description
19 POSITION PANEL MOUNT RECEPTAC
Stock
100
In Stock :
100
Type :
For Female Sockets
Features :
Backshell
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Wire Gauge :
20 AWG to 14 AWG, 14 AWG to 10 AWG
Shell Size :
24
Number of Positions :
19
Current Rating :
+/- 13 A, +/- 25 A
Voltage Rating :
250 V
Contact Gender :
Socket (Female)
Shell Size - Insert :
24-19
100 Cycle
Amphenol Sine Systems AHDP02-24-19SR-BRA
Receptacle Housing Thermoplastic Panel Mount 19 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP02-24-19SR-BRA Overview
AHDP02-24-19SR-BRA Features
DuraMate? PanelMate? AHDP series
AHDP02-24-19SR-BRA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP02-24-19SR-BRA Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT