AHDP02-24-16SN-WTA
Mfr.Part #
AHDP02-24-16SN-WTA
Description
16 POSITION PANEL MOUNT RECEPTAC
Stock
50
In Stock :
50
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Wire Gauge :
14 AWG to 10 AWG
Contact Gender :
Socket (Female)
Current Rating :
25 A
Contact Size :
12
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
16
Voltage Rating :
250 V
Shell Size - Insert :
24-16
Shell Size :
24
Plastic
Amphenol Sine Systems AHDP02-24-16SN-WTA
Receptacle Housing Thermoplastic Panel Mount 16 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP02-24-16SN-WTA Overview
AHDP02-24-16SN-WTA Features
DuraMate? PanelMate? AHDP series
AHDP02-24-16SN-WTA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP02-24-16SN-WTA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT