AHDP02-18-20SN-BRA
Mfr.Part #
AHDP02-18-20SN-BRA
Description
20 POSITION PANEL MOUNT RECEPTAC
Stock
48
In Stock :
48
Current Rating :
+/- 7.5 A, +/- 13 A
Wire Gauge :
2 AWG to 16 AWG, 20 AWG to 14 AWG
Contact Gender :
Socket (Female)
Number of Positions :
20
Voltage Rating :
250 V
Shell Size - Insert :
18-20
Type :
For Female Sockets
Features :
Backshell
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size :
18
Keyed
Amphenol Sine Systems AHDP02-18-20SN-BRA
Receptacle Housing Thermoplastic Panel Mount 20 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP02-18-20SN-BRA Overview
AHDP02-18-20SN-BRA Features
DuraMate? PanelMate? AHDP series
AHDP02-18-20SN-BRA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP02-18-20SN-BRA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT