AHDP02-18-14PR-BRA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AHDP02-18-14PR-BRA
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
14 POSITION PANEL MOUNT RECEPTAC
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Circular Connector Housings
Product Status :
Active
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS :
Details
Shell Size, MIL :
Mating Style :
Bayonet
Mounting Angle :
Straight
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Contact Size :
16
Termination Style :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Series :
DuraMate? PanelMate? AHDP
Package :
Box
Housing Color :
Black
Amphenol
Wire Gauge :
20 AWG to 14 AWG
Mounting Style :
Panel
Brand :
Shell Size - Insert :
18-14
Mating Cycles :
100 Cycle
Product Type :
Standard Circular Connector
Shell Finish :
Voltage Rating :
250 V
Includes :
Material Flammability Rating :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Positions :
14
Product Category :
Standard Circular Connector
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Contact Gender :
Pin (Male)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating :
13 A
IP Rating :
IP69X
Shell Size :
18
Tradename :
DuraMate
Product :
Receptacles
Accessory Type :
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Thermoplastic
Primary Material :
Plastic
Ingress Protection :
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Style :
Receptacle
Features :
Backshell
Orientation :
Keyed
Amphenol Sine Systems AHDP02-18-14PR-BRA
Receptacle Housing Thermoplastic Panel Mount 14 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP02-18-14PR-BRA Overview
AHDP02-18-14PR-BRA Features
DuraMate? PanelMate? AHDP series
AHDP02-18-14PR-BRA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP02-18-14PR-BRA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT