AHDM06-24-47SR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AHDM06-24-47SR
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN PLUG HSNG FMALE 47POS INLIN
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size - Insert :
24-47
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
Keyed
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Nickel
Series :
DuraMate™ AHDM
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
47
Ingress Protection :
IP67/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material :
ZINC ALLOY
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
AHDM06-24-47SR
Amphenol Sine Systems AHDM06-24-47SR
Plug Housing Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 47 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included DuraMate™ AHDM
AHDM06-24-47SR Overview
AHDM06-24-47SR Features
DuraMate™ AHDM series
AHDM06-24-47SR Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDM06-24-47SR Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT