AHDM04-18-21SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AHDM04-18-21SN
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN RCPT HSNG FMALE 21PS PNL MT
Stock
57
In Stock :
57
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Nickel
Note :
Contacts Not Included; Jam Nut Not Included
Shell Size - Insert :
18-21
Orientation :
Keyed
Shell Material :
ZINC ALLOY
Packaging :
Bulk
Contact Size :
20
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
21
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
DuraMate™ AHDM
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
IP67/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
AHDM04-18-21SN
Amphenol Sine Systems AHDM04-18-21SN
Receptacle Housing Zinc Alloy Panel Mount Nickel 21 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included; Jam Nut Not Included DuraMate™ AHDM
AHDM04-18-21SN Overview
AHDM04-18-21SN Features
DuraMate™ AHDM series
AHDM04-18-21SN Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDM04-18-21SN Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT