AHC40-3-101K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AHC40-3-101K-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
100UH 10% AXIAL HIGH CURRENT
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Package :
Tray
Type :
Inductance :
100 µH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Series :
Supplier Device Package :
Axial
Tolerance :
±10%
Material - Core :
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
3 A
Ratings :
Frequency - Self Resonant :
2MHz
Current - Saturation (Isat) :
Q @ Freq :
Package / Case :
Size / Dimension :
0.500" Dia x 1.170" L (12.70mm x 29.72mm)
Product Status :
Active
DC Resistance (DCR) :
75mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Features :
Height - Seated (Max) :
Shielding :
Unshielded
Datasheets
AHC40-3-101K-RC
Allied Components International AHC40-3-101K-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD