AH316M157501-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AH316M157501-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
RF ANT 1.575GHZ CHIP SOLDER SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
RF Antennas
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Impedance :
50Ohm
Min Operating Temperature :
-20°C
Applications :
GPS
Gain :
2.4dBi, -0.6dBic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
COMPONENT
Frequency :
1.575GHz
Length :
3.2mm
Width :
1.6mm
Frequency Group :
UHF 1GHz~2GHz
Frequency Range :
1.574GHz~1.576GHz
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
RF Family/Standard :
Navigation
Polarization :
LINEAR HORIZONTAL/LINEAR VERTICAL
Package / Case :
SMD/SMT
Number of Bands :
1
Termination :
Solder
VSWR :
3
Antenna Type :
Chip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Omnidirectional :
No
Number of Pins :
2
Height :
508μm
Max Operating Temperature :
80°C
Datasheets
AH316M157501-T
TAIYO YUDEN AH316M157501-T
1 Bands Chip UHF 1GHz~2GHz Surface Mount Solder 2.4dBi, -0.6dBic Tape & Reel (TR) GPS
AH316M157501-T Overview
The Surface Mount makes it ideal for general RF Antennas.Packaged in solid enclosures, this RF modulator has a Tape & Reel (TR) rating.Having a Surface Mount makes it suitable for most RF ic designs.Shipping overseas is convenient due to the RF ic's packing in SMD/SMT.To find out what the functions of 2 pins are, please refer to their RF modulator.It is estimated that the RF Antennas will operate at least at -20°C according to test statistics.In an environment with a temperature higher than 80°C, the RF Antennas should not operate.
AH316M157501-T Features
With Surface Mount
2 pins
Above 80°C degrees Celsius