AGQ100-48S1V8-6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AGQ100-48S1V8-6
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
8-DIP Module, 1/4 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 1.8V 100W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Published :
Control Features :
Enable, Active Low
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Isolated Module
Current - Output (Max) :
25A
Packaging :
Tray
Package / Case :
8-DIP Module, 1/4 Brick
Number of Outputs :
1
Applications :
ITE (Commercial)
Power (Watts) :
100W
Mounting Type :
Through Hole
Efficiency :
89%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Isolation :
2kV
Series :
AGQ100 (100W)
Voltage - Output 1 :
1.8V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.38 H 57.9mmx36.8mmx9.7mm
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V