AGLP060V5-CS201
Mfr.Part #
AGLP060V5-CS201
Description
IC FPGA 157 I/O 201CSP
Total RAM Bits :
Width :
8mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Supply Voltage :
1.5V
660μm
Published :
Number of I/O :
157
Number of Logic Elements/Cells :
RAM Size :
2.3kB
Base Part Number :
AGLP060
Max Frequency :
892.86MHz
Max Supply Voltage :
1.575V
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Min Supply Voltage :
1.425V
Min Operating Temperature :
0°C
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Max Operating Temperature :
70°C
Number of Logic Blocks (LABs) :
512
Length :
8mm
Datasheets
AGLP060V5-CS201
1.5V V FPGAs IGLOO PLUS Series 201-VFBGA, CSBGA
AGLP060V5-CS201 Overview
In the package 201-VFBGA, CSBGA, this product is provided. A total of 157 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 1584 logic elements/cells. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.425V~1.575V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the IGLOO PLUS series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 18432 bfpga electronics s of RAM. AGLP060 is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si2.3kBe of this FPGA module reaches 2.3kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 201 pins which are included in the design. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 1.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. This module can reach a maximum operating temperature of 70°C when operating at its maximum power. Fpga electronics is necessary to maintain an operating temperature higher than 0°C. A basic building block for this type of building block consists of 60000 gates. 512 logic blocks (LABs) constitute its basic building block. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 1584 registers. The maximum supply voltage it can take is 1.575V. The device can function at a minimum voltage of 1.425V. In fact, this FPGA is capable of reaching a speed of 892.86MHz. As a supplier, 201-CSP (8x8) is responsible for the package of its devices.
AGLP060V5-CS201 Features
157 I/Os
Up to 18432 RAM bits
201 LABs/CLBs
70°C gates