AGLP060V2-CS201
Mfr.Part #
AGLP060V2-CS201
Description
IC FPGA 157 I/O 201CSP
Max Frequency :
892.86MHz
Length :
8mm
Max Supply Voltage :
1.575V
Voltage - Supply :
1.14V~1.575V
RAM Size :
2.3kB
Number of I/O :
157
Min Supply Voltage :
1.14V
Min Operating Temperature :
0°C
Operating Supply Voltage :
1.5V
Number of Logic Blocks (LABs) :
512
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Operating Temperature :
70°C
Base Part Number :
AGLP060
Width :
8mm
Number of Logic Elements/Cells :
Total RAM Bits :
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
AGLP060V2-CS201
1.5V V FPGAs IGLOO PLUS Series 201-VFBGA, CSBGA
AGLP060V2-CS201 Overview
This package is included in the 201-VFBGA, CSBGA package and is available for purchase. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.14V~1.575V . An FPGA belonging to the IGLOO PLUS series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. This device is equipped with 18432 RAM bits in terms of its RAM si18432e. Parts related to this part can be found using its base part number AGLP060. During the configuration of this FPGA module, the RAM si2.3kBe reaches 2.3kB to ensure that the program runs normally. The device is designed with 201 pins in total. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. In the case of 1.5V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. In this module, 70°C is the maximum operating temperature at which fpga electronics can operate. Over 0°C, the operating temperature should be higher. Fpga semiconductor is made up of 60000 gates as fpga semiconductors basic building block. In its basic building block, it is composed of 512 logic blocks (LABs), which are called building blocks. A total of 1584 registers are used for storing and transferring data between them. In addfpga semiconductorion, fpga semiconductor is able to support a maximum supply voltage of 1.575V. The unit is capable of working with a minimum supply voltage of 1.14V. Fpga semiconductor is possible for this FPGA to reach speeds of up to 892.86MHz. Device package 201-CSP (8x8) is provided by its supplier.
AGLP060V2-CS201 Features
157 I/Os
Up to 18432 RAM bits
201 LABs/CLBs
70°C gates