AGH360-48S12-6L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AGH360-48S12-6L
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
8-DIP Module, 1/2 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 360W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Published :
Size / Dimension :
2.40Lx2.28W x 0.43 H 61.0mmx57.9mmx11.0mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Type :
Isolated Module
Number of Outputs :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Power (Watts) :
360W
Voltage - Input (Min) :
36V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Output 1 :
12V
Current - Output (Max) :
30A
Series :
AGH360 (360W)
Efficiency :
94.5%
Packaging :
Tray
Voltage - Isolation :
1.5kV
Voltage - Input (Max) :
75V