AFS250-PQG208
Mfr.Part #
AFS250-PQG208
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
208-BFQFP
Description
IC FPGA 93 I/O 208QFP
Manufacturer :
Microsemi
RAM Size :
4.5kB
Min Supply Voltage :
1.425V
Mount :
Surface Mount
Frequency :
1.0989GHz
Tray
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
AFS250
Max Supply Voltage :
1.575V
Height :
3.4mm
Width :
28mm
Min Operating Temperature :
0°C
Max Frequency :
1.0989GHz
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Number of Pins :
208
Max Operating Temperature :
70°C
Number of I/O :
93
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supplier Device Package :
208-PQFP (28x28)
Operating Supply Voltage :
1.5V
Length :
28mm
Package / Case :
208-BFQFP
Number of Gates :
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Datasheets
AFS250-PQG208
1.5V V FPGAs Fusion® Series 1.0989GHz MHz 208-BFQFP
AFS250-PQG208 Overview
Fpga chips is supplied in the 208-BFQFP package. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 93 I/Os for transferring data in a more coherent manner. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.425V~1.575V. It is a type of FPGA belonging to the Fusion® seies. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. This FPGA model is contained in Tray for space saving. The RAM bits that this device offer is 36864. Its base part number AFS250 can be used to find related parts. The RAM si4.5kBe of this FPGA module reaches 4.5kB to ensure normal operation of the program. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 208 pins. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 1.5V, designers can fully make use of its flexibility. The maximal operating temperature of this module reaches 70°C. The operating temperature should be higher than 0°C. Its basic building block contains 250000 gates. There are 6144 registers used to store and transfer data. Fpga semiconductor operates at a frequency of 1.0989GHz to deliver high efficiency. Fpga semiconductor supports the maximal supply voltage of 1.575V. Fpga semiconductor is able to work wfpga semiconductorh the minimal supply voltage of 1.425V. This FPGA can get as fast as 1.0989GHz. It employs 208-PQFP (28x28) as its supplier device package.
AFS250-PQG208 Features
93 I/Os
Up to 36864 RAM bits
208 LABs/CLBs
70°C gates
6144 registers
Operating from a frequency of 1.0989GHz