AFS250-2PQ208I
Mfr.Part #
AFS250-2PQ208I
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
208-BFQFP
Description
IC FPGA 93 I/O 208QFP
Manufacturer :
Microsemi
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Terminal Position :
QUAD
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Terminal Pitch :
0.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e0
Number of Pins :
208
Total RAM Bits :
Terminal Form :
Flat
Number of Registers :
Width :
28mm
Number of Terminations :
208
Operating Supply Voltage :
1.5V
Supply Voltage :
1.5V
Length :
28mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Part Number :
AFS250
Published :
RAM Size :
4.5kB
Max Frequency :
1.47059GHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Package / Case :
208-BFQFP
Number of Gates :
Height :
3.4mm
No
Speed Grade :
2
Number of I/O :
93
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
AFS250-2PQ208I
1.5V V FPGAs Fusion® Series 208-BFQFP 0.5mm mm 208
AFS250-2PQ208I Overview
A 208-BFQFP package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 93 I/Os help it transfer data more efficiently. Power is provided by a 1.5V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.425V~1.575V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Fusion® series are a type of FPGA that belong to the Fusion® series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 208 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 36864 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number AFS250. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. This cable has 208 pins and is designed to connect to a computer. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. With a 1.5V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. 250000 gates make up the basic block of its construction. The registers used in the transfer of and storage of data are 6144 in number. A FPGA of this type can achieve a speed as high as 1.47059GHz.