AFS1500-1FG676I
- Mfr.Part #
- AFS1500-1FG676I
- Manufacturer
- Microchip Technology
- Package / Case
- 676-BGA
- Datasheet
- Download
- Description
- IC FPGA 252 I/O 676FBGA
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- FPGAs (Field Programmable Gate Array)
- Number of Terminations :
- 676
- Mount :
- Surface Mount
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Package / Case :
- 676-BGA
- Height :
- 1.73mm
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 30
- Base Part Number :
- AFS1500
- Supply Voltage :
- 1.5V
- Packaging :
- Tray
- Number of Pins :
- 676
- Factory Lead Time :
- 12 Weeks
- Voltage - Supply :
- 1.425V~1.575V
- Operating Supply Voltage :
- 1.5V
- Terminal Finish :
- Tin/Lead (Sn/Pb)
- Programmable Logic Type :
- FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
- Published :
- 2013
- Terminal Form :
- Ball
- Number of I/O :
- 252
- Speed Grade :
- 1
- Lifecycle Status :
- IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
- Weight :
- 400.011771mg
- Terminal Position :
- BOTTOM
- RAM Size :
- 33.8kB
- Radiation Hardening :
- No
- Number of Gates :
- Width :
- 27mm
- Operating Temperature :
- -40°C~100°C TJ
- Max Frequency :
- 1.28205GHz
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Length :
- 27mm
- Number of Registers :
- Total RAM Bits :
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 225
- JESD-609 Code :
- e0
- Series :
- Fusion®
- Datasheets
- AFS1500-1FG676I
1.5V V FPGAs Fusion® Series 676-BGA 676
AFS1500-1FG676I Overview
As part of the 676-BGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 252 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. It is powered from a supply voltage of 1.5V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.425V~1.575V . It is a type of FPGA that belongs to the Fusion® series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~100°C TJ when operating the machine. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. There are a total of 676 terminations. This device has 276480 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number AFS1500 can be used to find parts that are related to it. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si33.8kBe of 33.8kB in order to ensure that the program will run normally. There are 676 pins on this device. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.5V supply voltage. The basic building block of this system consists of 1500000 gates. To store and transfer data, there are 38400 registers that are used. This FPGA can get as fast as 1.28205GHz.