AFS090-1FGG256I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFS090-1FGG256I
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
256-LBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 75 I/O 256FBGA
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
RAM Size :
3.4kB
Terminal Form :
Ball
Max Frequency :
1.28205GHz
Length :
17mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Packaging :
Tray
JESD-609 Code :
e1
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Terminal Position :
BOTTOM
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Number of Gates :
Package / Case :
256-LBGA
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Supply Voltage :
1.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Supply Voltage :
1.5V
Series :
Fusion®
Width :
17mm
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
AFS090
Weight :
400.011771mg
Number of Terminations :
256
Number of Registers :
Total RAM Bits :
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
256
Published :
Radiation Hardening :
No
Number of I/O :
75
Height :
1.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Speed Grade :
1
Datasheets
AFS090-1FGG256I
1.5V V FPGAs Fusion® Series 256-LBGA 256
AFS090-1FGG256I Overview
A 256-LBGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 75 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. An electrical supply voltage of 1.5V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 1.425V~1.575V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the Fusion® series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 256 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 27648. Related parts can be found by using its base part number AFS090. The FPGA module's RAM si3.4kBe reaches 3.4kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. 256 pins are designed into the device. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 1.5V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Among its basic building blocks, there are 90000 gates that are included in it. As a result, there are 2304 registers which are used to store and transfer data. Using this FPGA, you can get speeds up to 1.28205GHz.