AFG4507W2S-0200S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFG4507W2S-0200S
Manufacturer
Abracon
Description
2.4/5GHZ WIFI FLEXIBLE ANT
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
RF Antennas
RoHS :
Details
Packaging :
Bulk
Length :
45 mm
Antenna Mounting :
Adhesive / I-Pex Connector
Impedance :
50 Ohms
Features :
Cable - 200mm
Gain :
8.12dBi
Frequency (Center/Band) :
2.45GHz, 5.5GHz
Antenna Connector Type :
IPEX-1
RF Family/Standard :
Bluetooth, General ISM, WiFi
Antenna Type :
Flat Patch
Polarization :
Linear
Cable Length :
200 mm
Series :
AFG
Mounting Style :
Adhesive Mount
Mounting Type :
Adhesive
Applications :
Bluetooth, ISM, Wi-Fi, Zigbee?
Product Category :
Antennas
Input Impedance :
50Ohm
Brand :
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Product :
PCB Antennas
Width :
7.8 mm
Height (Max) :
0.008" (0.20mm)
Input Power :
Height :
0.2 mm
VSWR :
3
Minimum Operating Temperature :
- 10 C
Subcategory :
Antennas
Frequency Group :
UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (3GHz ~ 4GHz), SHF (f > 4GHz)
Maximum Operating Temperature :
+ 50 C
Frequency Range :
2.4GHz ~ 2.5GHz, 5.15GHz ~ 5.85GHz
Product Type :
2.4GHz Antenna - 2.4GHz, 5GHz, Bluetooth, WiFi, WLAN, Zigbee
Number of Bands :
2
Ingress Protection :
Termination :
IPEX-1(F)
Datasheets
AFG4507W2S-0200S
Abracon AFG4507W2S-0200S
2 Bands Flat Patch UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (3GHz ~ 4GHz), SHF (f > 4GHz) Adhesive IPEX-1(F) 2.45GHz, 5.5GHz 8.12dBi Bulk 0.008" (0.20mm) Bluetooth, ISM, Wi-Fi, Zigbee?