AFD58-24-31SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD58-24-31SN-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 31POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Plastic
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Number of Positions :
31
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Ratings :
Environment Resistant
Contact Size :
16
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Flanges, Panel
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Number of Contacts :
31
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Silver
Published :
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Plating :
Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Current Rating :
7.5A
Voltage - Rated :
2.3kV
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Gender :
FEMALE
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Body Plating :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Datasheets
AFD58-24-31SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 31 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-24-31SN-LC Overview
AFD58-24-31SN-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-24-31SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-24-31SN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT