AFD58-24-31PY-6140
Mfr.Part #
AFD58-24-31PY-6140
Description
CONN RCPT HSNG MALE 31POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Current Rating :
7.5A
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated :
2.3kV
Packaging :
Bulk
Contact Size :
16
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Flanges, Panel
Housing Color :
Body Plating :
Electroless Nickel
Plating :
Plastic
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
Y
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
MIL-DTL-26482
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum Alloy
31
Number of Contacts :
31
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 31 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-24-31PY-6140 Overview
AFD58-24-31PY-6140 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-24-31PY-6140 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-24-31PY-6140 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT