AFD58-24-31PN-LC
Mfr.Part #
AFD58-24-31PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 31POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Plating :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Male Pins
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Unshielded
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Plastic
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Current Rating :
7.5A
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
16
Body Material :
Aluminium
Plating :
Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Housing Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Nickel
Number of Contacts :
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Voltage - Rated :
2.3kV
Shell Size - Insert :
Datasheets
AFD58-24-31PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 31 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-24-31PN-LC Overview
AFD58-24-31PN-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-24-31PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-24-31PN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT