AFD58-24-19SN-6117
Mfr.Part #
AFD58-24-19SN-6117
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
yes
Orientation :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
2.3kV
Total Number of Contacts :
19
Operating Supply Voltage :
600V
Plating :
Bayonet Lock
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
FEMALE
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Plastic
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
19
Contact Material :
COPPER ALLOY
Flange
Filter Feature :
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~200°C
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Flanges, Panel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Automotive, Military
HTS Code :
Current Rating :
23A
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock