AFD58-22-55SZ6117
Mfr.Part #
AFD58-22-55SZ6117
Description
AFD58-22-55SZ-6117
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Shell Material :
Aluminum Alloy
Voltage Rating :
1.5 kV, 2.3 kV
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Total Number of Contacts :
55
RoHS :
N
Filter Feature :
No
Contact Plating :
Gold
Body/Shell Style :
Receptacle
Current Rating :
7.5 A
Product :
Receptacles
Mating Style :
Threaded
Coupling Type :
Bayonet
Shell Plating :
Nickel
Subcategory :
Circular Connectors
Mixed Contacts :
No
Shell Size :
22
Backshell Type :
Solid
Reach Compliance Code :
Bulk
IEC Conformance :
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Number of Positions :
55 Position