AFD58-22-55SY-LC
Mfr.Part #
AFD58-22-55SY-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Current Rating :
7.5A
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
55
Shell Size - Insert :
Receptacle
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Contact Size :
20
Nickel
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Orientation :
Y
Ingress Protection :
Gold
Contact Type :
Crimp
Contact Gender :
FEMALE
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mount :
Flanges, Panel
Shielding :
Unshielded
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Voltage - Rated :
2.3kV
Number of Contacts :
55
Packaging :
Bulk
Datasheets
AFD58-22-55SY-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-22-55SY-LC Overview
AFD58-22-55SY-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-22-55SY-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-22-55SY-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT