AFD58-22-55SY-6139
Mfr.Part #
AFD58-22-55SY-6139
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
55
Number of Contacts :
55
Current Rating :
7.5A
Voltage - Rated :
2.3kV
Contact Plating :
Gold
Plating - Body :
Cadmium
Contact Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Bayonet
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
Circular, Crimp, Receptacle Aluminium 55 Positions Bulk Bayonet
AFD58-22-55SY-6139 Overview
AFD58-22-55SY-6139 Features
AFD58-22-55SY-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
AFD58-22-55SY-6139 Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT