AFD58-22-55SN-6139
Mfr.Part #
AFD58-22-55SN-6139
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Voltage - Rated :
2.3kV
Shell Material :
Aluminium
Plating - Body :
Cadmium
Current Rating :
7.5A
Plating :
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Number of Contacts :
Contact Gender :
FEMALE
Published :
Contact Plating :
Fastening Type :
Bayonet
Gender :
Receptacle
Circular, Crimp, Receptacle Aluminium 55 Positions Bulk Bayonet
AFD58-22-55SN-6139 Overview
AFD58-22-55SN-6139 Features
AFD58-22-55SN-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
AFD58-22-55SN-6139 Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT