AFD58-20-41SW-6117
Mfr.Part #
AFD58-20-41SW-6117
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Current Rating :
7.5A
Mixed Contacts :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
W
Published :
Total Number of Contacts :
41
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Plastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
Voltage - Rated :
2.3kV
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Panel Mount
IEC Conformance :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Number of Positions :
41
Bulk
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock