AFD58-20-39SY-6117
Mfr.Part #
AFD58-20-39SY-6117
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Voltage - Rated :
2.3kV
Orientation :
Y
Contact Gender :
FEMALE
HTS Code :
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
39
ECCN Code :
EAR99
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
39
Bayonet Lock
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flange
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Cadmium
Published :
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Material :
Aluminum
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock