AFD58-20-39PZ-6233
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD58-20-39PZ-6233
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Termination :
Crimp
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Plating :
Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Fastening Type :
Bayonet Lock
Housing Color :
Silver
Published :
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Contact Gender :
Male
Contact Type :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Unshielded
Contact Size :
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Nickel
Current Rating :
7.5A
Insert Material :
Plastic
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Contacts :
39
Orientation :
Z
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
39
Voltage - Rated :
2.3kV
Note :
Contacts Not Included
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-20-39PZ-6233 Overview
AFD58-20-39PZ-6233 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-20-39PZ-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-20-39PZ-6233 Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT