AFD58-20-16PY-6139
Mfr.Part #
AFD58-20-16PY-6139
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Plating :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Contact Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Plating :
Nickel
Published :
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
16
Termination :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
16
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Shielding :
Unshielded
Current Rating :
7.5A
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Receptacle
Contact Size :
Voltage - Rated :
2.3kV
Orientation :
Y
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-20-16PY-6139 Overview
AFD58-20-16PY-6139 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-20-16PY-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-20-16PY-6139 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT