AFD58-20-16PX-6233
Mfr.Part #
AFD58-20-16PX-6233
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
X
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
16
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Insert Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Crimp
Number of Positions :
16
Current Rating :
7.5A
Body Plating :
Electroless Nickel
Type :
For Male Pins
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 16 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-20-16PX-6233 Overview
AFD58-20-16PX-6233 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-20-16PX-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-20-16PX-6233 Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT