AFD58-16-26PZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD58-16-26PZ
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Insert Material :
Plastic
Shell Finish :
Nickel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Color :
Silver
Voltage - Rated :
2.3kV
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Shell Size - Insert :
Orientation :
Z
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
AFD58-16-26PZ
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Z Bayonet Lock