AFD58-16-23SN-6141
Mfr.Part #
AFD58-16-23SN-6141
Description
CONN RCPT HSG FMALE 23POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Published :
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
Receptacle
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Female Sockets
Number of Contacts :
23
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
23
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 23 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-16-23SN-6141 Overview
AFD58-16-23SN-6141 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-16-23SN-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-16-23SN-6141 Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT