AFD58-14-19PX-LC
Mfr.Part #
AFD58-14-19PX-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
X
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
19
Housing Color :
Silver
Type :
For Male Pins
Datasheets
AFD58-14-19PX-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-14-19PX-LC Overview
AFD58-14-19PX-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-14-19PX-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-14-19PX-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT