AFD58-14-19PN-6140
Mfr.Part #
AFD58-14-19PN-6140
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
19
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Silver
Contact Size :
20
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-14-19PN-6140 Overview
AFD58-14-19PN-6140 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-14-19PN-6140 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-14-19PN-6140 Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT