AFD58-14-18PN-LC
Mfr.Part #
AFD58-14-18PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
Type :
For Male Pins
Gender :
Receptacle
Contact Shape :
Circular
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Number of Contacts :
18
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Housing Color :
Silver
Contact Size :
20
Published :
Note :
Contacts Not Included
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
18
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
AFD58-14-18PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 18 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-14-18PN-LC Overview
AFD58-14-18PN-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-14-18PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-14-18PN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT