AFD58-14-18PN-6233
Mfr.Part #
AFD58-14-18PN-6233
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
18
Number of Contacts :
18
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Silver
Type :
For Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Flange
Note :
Contacts Not Included
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Type :
Gender :
FEMALE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 18 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-14-18PN-6233 Overview
AFD58-14-18PN-6233 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-14-18PN-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-14-18PN-6233 Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT