AFD58-12-10SW-6139
Mfr.Part #
AFD58-12-10SW-6139
Description
CONN RCPT HSG FMALE 10POS PNL MT
Circular Connector Housings
Plating :
Type :
For Female Sockets
Contact Gender :
FEMALE
Flanges, Panel
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Number of Positions :
10
Number of Contacts :
10
Bayonet Lock
Contact Plating :
Gold
Orientation :
W
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Current Rating :
7.5A
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Contact Size :
20
Termination :
Crimp
Voltage - Rated :
2.3kV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Cadmium
Aluminium
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-12-10SW-6139 Overview
AFD58-12-10SW-6139 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-12-10SW-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-12-10SW-6139 Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT