AFD58-12-10SN-6139
Mfr.Part #
AFD58-12-10SN-6139
Description
CONN RCPT HSG FMALE 10POS PNL MT
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
2.3kV
Contact Gender :
FEMALE
Contact Size :
20
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Type :
For Female Sockets
Current Rating :
7.5A
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Cadmium
Number of Contacts :
10
Contact Plating :
Bayonet Lock
Plating :
Housing Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-12-10SN-6139 Overview
AFD58-12-10SN-6139 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-12-10SN-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-12-10SN-6139 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT