AFD57-24-61SZ6116
Mfr.Part #
AFD57-24-61SZ6116
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
AFD57-24-61SZ-6116
Product Category :
Circular Connector Assemblies
TE Connectivity
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Subcategory :
Circular Connectors
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Number of Terminations :
2
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Base Product Number :
RLR05
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 9 months ago)
Operating Supply Voltage :
600 V
Package / Case :
Axial
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Packaging :
Bulk
RoHS :
Non-Compliant
Size / Dimension :
0.066 Dia x 0.150 L (1.68mm x 3.81mm)
Product Status :
Active
Composition :
Metal Film
Number of Positions :
61
Resistance :
23.7 kOhms
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
AFD57-24-61SZ6116
61 Positions Bulk