AFD57-24-61SX-LC
Mfr.Part #
AFD57-24-61SX-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 61POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Mount :
Free Hanging
FEMALE
Number of Contacts :
61
Voltage - Rated :
2.3kV
Nickel
Contact Size :
20
Feature :
Coupling Nut
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Type :
For Female Sockets
Body Plating :
Electroless Nickel
Orientation :
X
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Silver
REACH SVHC :
Unknown
Contact Type :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ingress Protection :
Environment Resistant
Plating :
Nickel
Contact Plating :
Gold
Datasheets
AFD57-24-61SX-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 61 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD57-24-61SX-LC Overview
AFD57-24-61SX-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD57-24-61SX-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD57-24-61SX-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT