AFD57-24-61PZ-6233
Mfr.Part #
AFD57-24-61PZ-6233
Description
CONN PLUG HSNG MALE 61POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Male
Feature :
Coupling Nut
Body Plating :
Electroless Nickel
Mount :
Free Hanging
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Shell Finish :
Nickel
Number of Contacts :
61
Orientation :
Z
Type :
For Male Pins
Shielded
Housing Color :
Silver
Aluminium
Contact Plating :
61
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Plastic
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 61 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD57-24-61PZ-6233 Overview
AFD57-24-61PZ-6233 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD57-24-61PZ-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD57-24-61PZ-6233 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT