AFD57-24-61PW-6141
Mfr.Part #
AFD57-24-61PW-6141
Description
CONN PLUG HSNG MALE 61POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Aluminium
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
61
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
W
Connector Type :
Plug Housing
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Number of Contacts :
61
Shell Material :
Aluminum Alloy
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD57-24-61PW-6141 Overview
AFD57-24-61PW-6141 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD57-24-61PW-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD57-24-61PW-6141 Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT