AFD57-24-31PN-6140
Mfr.Part #
AFD57-24-31PN-6140
Description
CONN PLUG HSNG MALE 31POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Current Rating :
7.5A
Housing Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
31
Shell Finish :
Nickel
Contact Size :
16
Voltage - Rated :
2.3kV
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Gender :
Male
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Plating :
Nickel
Number of Contacts :
31
Gender :
Male
Body Plating :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Plastic
Type :
For Male Pins
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 31 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD57-24-31PN-6140 Overview
AFD57-24-31PN-6140 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD57-24-31PN-6140 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD57-24-31PN-6140 Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT