AFD57-24-19PY-6117-LC
Mfr.Part #
AFD57-24-19PY-6117-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 19POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Current Rating :
7.5A
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
19
Contact Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Voltage - Rated :
2.3kV
Orientation :
Y
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Note :
Contacts Not Included
Ratings :
Environment Resistant
Number of Contacts :
19
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Gold
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
12
Shell Material :
Aluminum Alloy
Plating :
Nickel
Contact Type :
Crimp
Gender :
Male
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug Housing
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 19 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD57-24-19PY-6117-LC Overview
AFD57-24-19PY-6117-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD57-24-19PY-6117-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD57-24-19PY-6117-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT