AFD57-22-41SY-6233
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD57-22-41SY-6233
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 41POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Gender :
FEMALE
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Mount :
Free Hanging
Plating :
Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Nickel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Coupling Nut
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
41
Current Rating :
7.5A
Contact Size :
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
Y
Body Plating :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Voltage - Rated :
2.3kV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
41
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 41 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD57-22-41SY-6233 Overview
AFD57-22-41SY-6233 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD57-22-41SY-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD57-22-41SY-6233 Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT