AFD57-22-41SY-6141
Mfr.Part #
AFD57-22-41SY-6141
Description
CONN PLG HSG FMALE 41POS INLINE
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Current Rating :
7.5A
Orientation :
Y
Voltage - Rated :
2.3kV
Type :
For Female Sockets
FEMALE
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 41 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD57-22-41SY-6141 Overview
AFD57-22-41SY-6141 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD57-22-41SY-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD57-22-41SY-6141 Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT